• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

W każdym domu pojawia się codziennie kolejna porcja pracy, którą należy wykonać – pranie, sprzątanie, gotowanie czy prasowanie to tylko niektóre z codziennych, rutynowych czynności jakie musi mieć na uwadze każdy domownik.

Dzięki postępowi techniki istnieje jednak szansa na to, aby to właśnie maszyny wyręczyły Cię w najbardziej uciążliwych pracach.

Najpowszechniejszymi urządzeniami zastępującym ludzi są bez wątpienia zmywarki. Pierwszy model o konstrukcji znanej dziś zaprojektował Brytyjczyk William Howard Livens w 1924 roku i datę tą z pewnością bardzo miło wspomina niejedna osoba nieprzepadająca za myciem naczyń. Zmywarki oszczędzają czas oraz pieniądze dzięki wykorzystaniu dużo mniejszej ilości wody niż w trakcie tradycyjnego mycia naczyń.

Sprzętem AGD, który również zaoszczędzi wiele wysiłku w domu, a przy okazji zadba o zdrowie użytkowników jest sokowirówka. Niewiele osób zdaj sobie sprawę, iż w 1930 roku wynalazł ją Norman Walker dzięki czemu tworzenie soków nie wiąże się już z mozolnym i wymagającym dużej ilości siły fizycznej procesem.

Malakser czyli robot kuchenny to rzecz, którą docenią zwłaszcza kobiety, mające często dużo mniej siły niż mężczyźni. Mozolne ubijanie białek czy też mieszanie ciast odchodzi do lamusa wraz z zastosowaniem tego urządzenia. Co więcej, jest ono często połączone z blenderem dzięki czemu można przygotować orzeźwiające drinki bądź napoje.

Wspomniane wyżej urządzenia są dość znane większości osób jednak w Polsce nowością są na przykład zautomatyzowane odkurzacze, które w trakcie swojej pracy nie potrzebują nadzoru człowieka. Zasada działania urządzenia podobna jest do zdalnie sterowanego pojazdu mającego w wyposażeniu system czujników, a także prosty program komputerowy dzięki którym wie jak ominąć meble i nie wchodzić w kolizje ze ścianami. Oznacza to, że odkurzacz tego typu jest po prostu samodzielnym robotem poruszającym się po danym domu czy mieszkaniu, a jego główną aktywnością jest oczywiście czyszczenie zabrudzeń. Wygodnym aspektem jest również to, że nie potrzebuje on żadnych kabli, a zasilanie ukryte jest w akumulatorach.

Za podstawowe jednostki urządzenia uznać należy system czyszczący oraz napęd elektryczny. Robot porusza się dzięki dwóm, niezależnym od siebie, kołom kontrolowanym przez system sterowania. Zestaw czujników to mózg robota, dzięki któremu nie spadnie on ze schodów czy też wykryje uskok albo dopilnuje, aby nie wjechał on na ścianę. Ważne jest też to, że maszyna sama potrafi wykryć zabrudzenia i sobie z nimi poradzić w odpowiedni do typu plam sposób.

Istnieje również jeszcze jeden trend wśród urządzeń AGD, który w zasadniczy sposób pozwoli na zautomatyzowanie i odciążenie człowieka w pracach domowych. Chodzi mianowicie o tak zwany inteligentny dom czyli łączenie AGD z takimi urządzeniami jak komputer, tablet czy smartfon. Dzięki temu jesteś w stanie dokładnie zaprogramować co ma być zrobione w domu podczas Twojej nieobecności (na przykład gdy jesteś w pracy) bądź jakie czynności urządzenia mają traktować jako priorytetowe.

Choć do wizji braci Wachowskich człowieka uzależnionego w stu procentach od maszyn jeszcze daleko, postęp technologiczny powoli pozwala na wyręczenie człowieka w najbardziej uciążliwych pracach przez inteligentne urządzenia.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Ciekawostki

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama