• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Inteligentne urządzenia AGD coraz śmielej wkraczają pod nasze strzechy. To, co kiedyś było interesującym, ale mało użytecznym gadżetem, dziś kandyduje do miana elektronicznego pomocnika, niosąc z sobą wiele udogodnień.

Oczywiście, nie nastał jeszcze czas, gdy inteligentny sprzęt zrobi wszystko za nas, nie byłoby to nawet zbyt dogodne, jakkolwiek zamiast tracić czas na dokładne programowanie urządzenia AGD wcześniej, znacznie bardziej wygodniejsza jest możliwość sterowania urządzenia zdalnie. Najlepiej zaś obydwie te funkcje łączyć.

Ch(ł)odząca lodówka?

Jakiś czas temu głośno było o nietypowym gadżecie (raczej) dla mężczyzn. Był to pomysł mobilnej lodówki na piwo, którą można było przywołać za pomocą specjalnego pilota. Piwna lodówka choć niedroga i spełniająca swoją funkcję, jest raczej gadżetem i ciekawostką. Tymczasem potentaci na rynku producentów sprzętu AGD wybiegają o wiele dalej i o wiele śmielej w przyszłość, tworząc projekty całej sieci powiązanych ze sobą urządzeń AGD. W tej wizji smartfon staje się prawdziwym centrum domowego zarządzania, a możliwości zdalnie sterowanych sprzętów powiększają się z roku na rok.

inteligentny piekarnik

Zdalnie sterowany piekarnik, fot. http://www.lgblog.com.ph

Znaczniki NFC

Realizowanych projektów w tej dziedzinie jest sporo. Już jakiś czas temu zaprezentowano technologię połączenia w sieć wybrany sprzęt AGD ze smartfonem. Wystarczyło przytknąć smartfon do urządzenia, dajmy na to pralki, a dzięki znacznikom NFC dokonywało się połączenie. NFC (near field communication) to technologia przesyłania informacji za pomocą fal elektromagnetycznych, całkiem podobna do Bluetooth, aczkolwiek zasięg NFC to zaledwie kilkanaście centymetrów. Po zainicjowaniu połączenia przez NFC, łączność jest już realizowana poprzez sieć Wi-Fi. Można więc siedząc na kanapie, bez ruszania się z miejsca, włączyć pralkę i nastawić odpowiedni program, a po skończonej czynności uzyskać o tym komunikat na smartfonie lub choćby telewizorze – w końcu telewizor wyposażony w technologię Smart TV również może przejąć funkcję centrum zarządzania. Ale to nie wszystko, często pralka odmawia posłuszeństwa, a my nie wiemy, czemu. Specjalna aplikacja pozwoli zdiagnozować problem i przesłać na komórkę niezbędne informacje – jeśli nie przez Wi-Fi, to przez NFC.

zdalnie sterowana pralka

Inteligentna pralka, fot. http://samsungmedia.pl

Inteligentny dom

Dzięki zdalnemu połączeniu możemy kontrolować dowolną czynność dowolnego sprzętu AGD, włączyć zmywarkę, obniżyć temperaturę lodówki, nagrzać piekarnik. Plany producentów idą jednak o wiele, wiele dalej i wykraczają daleko poza zasięg domowej sieci Wi-fi. System domowej sieci urządzeń połączy się także z internetem, przez co, dojeżdżając do domu, możemy włączyć kuchenkę mikrofalową, by przekraczając próg domu, mieć już podgrzany posiłek. Dystans przestaje mieć wówczas znaczenie i będąc nawet tysiące kilometrów od domu, możemy zarządzić sprzątanie mieszkania i włączyć samobieżny odkurzacz.

Producenci urządzeń AGD przekonują, że przyszłość naszych domów to kompleksowy system informatyczny obejmujący w jeden wielki organizm wszelkie elektroniczne urządzenia od systemu alarmowego, przez oświetleniowy, po sprzęt AGD i RTV, nad którym w będziemy sprawować zdalną kontrolę. Dodajmy jeszcze, że zdalnie sterowane sprzęty to przyszłość najbliższa, a część prezentowanych tu rozwiązań jest już dostępna na naszym rynku.

Miniatura wpisu: autor: mateoutah, źródło: flickr.com, CC-BY SA 2.0
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama