• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Ręczny, automatyczny czy może kapsułkowy – który ekspres ciśnieniowy wybrać aby spełniał nasze oczekiwania? Wybór jest naprawdę duży, dlatego przed zakupem warto przemyśleć, jak często będziemy go używać i na czym nam najbardziej zależy.

Wybór najodpowiedniejszego ekspresu ciśnieniowego zależy przede wszystkim od miejsca, w którym będzie on używany. Jeśli kupujemy go do naszego domu, a kawę pijemy sporadycznie, może to być ekspres kapsułkowy (przede wszystkim ze względu na swoją stosunkowo niską cenę).

Jeśli zależy nam na cenie, ale będzie on używany częściej (na przykład w miejscu pracy), powinniśmy zdecydować się na ekspres ręczny. Z kolei kiedy zależy nam na przygotowaniu naparu dla większej ilości osób, kilka razy dziennie, warto zainwestować w ekspres automatyczny.

Równie ważne jest, aby jeszcze przed zakupem przemyśleć czy zależy nam dodatkowo na systemach spieniania i podgrzewania mleka lub chociażby wstępnego parzenia, czy nie. To bardzo wygodne funkcje, jednak jeśli nie będziemy z nich korzystać zbyt często, nie warto w nie inwestować. Bardzo często sztucznie podwyższają one bowiem cenę sprzętu.

Ekspres kapsułkowy

HORECA14_kapsułkowe_ekspresy_do_kawy(2)

Ekspresy na specjalne kapsułki stają coraz popularniejsze na polskim rynku, a wszystko to za sprawą stosunkowo niskiej ceny. Nie jest on jednak idealnym rozwiązaniem dla wszystkich użytkowników. Jeśli lubimy smak i aromat kawy zaparzonej ze świeżo zmielonych ziaren, ekspres kapsułkowy może być dla nas wersją zbyt ubogą. Kawa w kapsułkach, które po prostu montuje się przed zaparzeniem naparu w ekspresie, nigdy nie będzie bowiem tak aromatyczna, jak ta świeżo po zmieleniu. Trzeba także przyznać, że same kapsułki do najtańszych nie należą, a zazwyczaj producenci projektują je tak, aby kupować tylko te oryginalne.

Ekspres ręczny

Coffee-Krups-Espressomachine

Posiadając ekspres ręczny powinniśmy zaopatrzyć się w mieloną kawę. Aby przygotować napar musimy umieścić ją na specjalnym uchwycie, który następnie montujemy w urządzeniu. Jedno napełnienie umożliwia zaparzenie maksymalnie dwóch filiżanek napoju. Jeśli potrzebujemy ich więcej, należy zdemontować uchwyt, oczyścić go i po raz kolejny napełnić kawą. W międzyczasie z fusów trzeba także oczyścić specjalne sitko. W nowoczesnych modelach ta czynność wykonuje się sama, po naciśnięciu odpowiedniego guzika.

Ekspres automatyczny

tea-232118_640

Wszystko to, co musimy wykonywać manualnie w ekspresie ręcznym, w modelach automatycznych dzieje się – jakże by inaczej – automatycznie. Jest to dużo prostsze, wygodniejsze i co najważniejsze szybsze urządzenie. W dodatku, tego typu ekspresy zazwyczaj mielą też całe ziarna kawy, w związku z czym nasz napar jest zawsze naprawdę świeży i aromatyczny. W modelach automatycznych wystarczy więc zadbać o to, by pojemnik z ziarnami nie był pusty, doprowadzić do niego wodę i… delektować się aromatycznym naparem. Sterowanie takim sprzętem zazwyczaj ułatwia intuicyjny wyświetlacz. W dodatku, cały sprzęt automatycznie się także czyści – po każdym parzeniu kawy, fusy są bowiem usuwane automatycznie.

Najtańsze ekspresy kapsułkowe możemy zakupić już za niespełna 150 zł (na przykład Bosch Tassimo Amia TAS 2001). Najdroższe, ekspresy automatyczne to z kolei koszt rzędu nawet… 7 tysięcy złotych (Jura Impressa J9.2 One Touch)! Przed wyborem odpowiedniego modelu musimy więc dokładnie rozpatrzeć wszystkie czynniki determinujące naszą decyzję oraz wziąć pod uwagę grubość naszego portfela.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama