• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
 • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
 • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
 • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
 • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Ostatnia część artykułu – Pokolenie Coffee Lovers w natarciu.

 • System grzewczy Termoblok – (przepływowy ogrzewacz wody) rodzaj systemu grzewczego, którego podstawę stanowi wysokociśnieniowa pompa, która prowadzi wodę do przedziału, gdzie jest ona natychmiastowo ogrzewana do temperatury 85-95°C. Gwarantuje to bardzo szybki proces podgrzewania wody (ok 30 sekund) oraz gwarantuje stałą, idealną temperaturę parzenia espresso.
 • Dwa termobloki w modelach z systemem IFD – zastosowanie dwóch Termobloków przynosi duże korzyści ponieważ każdy z nich odpowiada za inną funkcję. Jeden podgrzewa wodę do parzenia kawy (ok 85-95°C), drugi do przygotowania pary (120°C). Nie występuje różnica temperatur na termobloku przez co kawa jest zawsze parzona w optymalnej temperaturze i nie występuje proces przepalenia lub niedoparzenia kawy. Dodatkowo skraca to czas przygotowania kawy mlecznej oraz zapobiega zbieraniu się nadmiaru wody w tacce ociekowej po przygotowaniu kawy mlecznej.
 • Funkcja CLEAN w pojemnikach na mleko w ekspresach z systemem IFD – sprawia, że utrzymanie układu spieniana mleka w czystości jest bardzo proste. Wystarczy jedynie nacisnąć przycisk ‘clean’ znajdujący się na pojemniku. Nie musimy o tym pamiętać ponieważ ekspres zawsze kiedy zajdzie taka potrzeba pokaże odpowiednią informację na wyświetlaczu. Dzbanek z mlekiem to olbrzymi komfort użytkowania ponieważ można przechowywać go w lodówce oraz myć w zmywarce
 • Obsługa od frontu – większość czynności, które należy wykonać przy obsłudze ekspresu możliwa jest od frontu, co dodatkowo zwiększa komfort jego użytkowania oraz sprawia, że możemy ustawić go blisko ściany. Wyjmowany od frontu pojemnik na fusy z tacką ociekową, pojemnik na wodę oraz zaparzacz, w przypadku modeli z serii ESAM. Modele serii ECAM mają zaparzacz wyjmowany od boku, za pojemnikiem na wodę.

 

 • Regulowana wysokość adaptera do kawy – ułatwia przygotowanie różnego rodzaju kawy. Dzięki regulacji wysokości adaptera mamy możliwość korzystania zarówno z małych i poręcznych filiżanek do espresso czy cappuccino, ale również wysokich szklanek do cafelatte lub latte macchiato.

 

 • Funkcja MOJA KAWA – pozwala na zaprogramowanie i zapamiętanie parametrów ulubionej kawy. Możemy ustawić ilość kawy, wody oraz temperaturę naparu
 • Funkcja STATYSTYKI – jest to funkcja wgrana do modeli z menu ekranowym (wyświetlacz LCD) pozwalająca na sprawdzenie „przebiegu” ekspresu, tzn. ilość zaparzonych kaw, ilość litrów wody i litrów mleka które przepłynęły przez ekspres, ilość użytych filtrów oraz ilość przeprowadzonych procesów odkamieniania.
 • Czujnik 72 godzin – funkcja, która dba abyśmy nie doprowadzili do zapleśnienie krążków po kawie znajdujących się w pojemniku na fusy. Jeśli zaparzymy jedną kawę i nie będziemy używać ekspresu przez kilka dni, zostaniemy poinformowani przez urządzenie o konieczności opróżnienia pojemnika na fusy po upływie 72 h.
 • Automatyczny program oczyszczania i odkamieniania – ekspres po każdym włączeniu i wyłączeniu oczyszcza się poprzez przepłukanie systemu zaparzającego i elementów przez które przepływa kawa do filiżanki. Odkamienianie jest programem automatycznym, który wystarczy uruchomić w menu, następnie wlać płyn do odkamieniania i wodę do zbiornika, a resztę czynności wykona ekspres.
  • Przycisk MILK – funkcja, która sprawia radość najczęściej najmłodszym, ponieważ pozwala na szybkie przygotowanie gorącego mleka do kakao lub samego gorącego mleka
  • Inną podkategorią ekspresów ciśnieniowych są ekspresy kapsułkowe, nazywane często ekspresami dla singli, które cieszą się coraz większa popularnością na naszym rynku. Ekspresy kapsułkowe pozwalają na jeszcze szybsze i łatwiejsze przygotowanie ulubionej kawy przy użyciu specjalnych kapsułek ze zmieloną kawą różniących się między sobą intensywnością i smakiem. Warto pamiętać, że wspomniane kapsułki są pakowane próżniowo, dzięki czemu zachowują świeżość i aromatyczność. Kapsułki ułatwiają nie tylko samo przygotowanie kawy ( możemy wybrać wersje espresso lub lungo) ale również czyszczenie ekspresu – wystarczy tylko raz na jakiś czas usunąć zużyte kapsułki ze specjalnego pojemnika w ekspresie.

Gdy już wybierzemy ekspres idealny, szyty na miarę naszych potrzeb to nie zapomnijmy o jednej ważnej rzeczy – czyszczenie i konserwacja to podstawowy obowiązek każdego właściciela ekspresu. Choć część modeli została wyposażona w automatyczne funkcje czyszczenia, to tak naprawdę nic nie jest w stanie zastąpić osoby dbającej o urządzenie – to właśnie od użytkowników zależy to, jak długo ekspres będzie sprawny i czy zaparzona w nim kawa będzie godna polecenia.

Wbrew pozorom konserwacja ekspresu jest sprawą dość łatwą i nie czasochłonną. Wiele elementów ekspresu można łatwo zdemontować i umyć nawet w zmywarce. W przypadku ekspresów automatycznych producenci poszli o krok dalej – ekspres sygnalizuje np. konieczność opróżnienia pojemnika na fusy, przeprowadzenia odkamieniania a następnie automatycznie ten proces przeprowadza.
Cóż możemy powiedzieć więcej … Enjoy Your Coffee!

1

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Ekspresy do kawy

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

 • Archiwa

 • Reklama