• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
 • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
 • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
 • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
 • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem takiego sprzętu, to z pewnością należymy do sporego klubu miłośników dobrej kawy. Postarajmy się więc, żeby ta, którą będziemy pili co rano w naszym domu lub biurze, była jak najwyższej jakości.

Wybór ekspresów do kawy na rynku jest całkiem spory, więc żeby się na w nim nie zgubić, postarajmy się o jasne kryteria, którymi będziemy się kierować przy wyborze sprzętu. Pierwszym i podstawowym powinna być tu jakość zaparzanej w ekspresie kawy; drugim dla większości z nas będzie, z konieczności, cena.

Przed decyzją o zakupie ekspresu do kawy odpowiedzmy sobie na kilka dodatkowych pytań: jakiej mocy kawę najczęściej pijamy? Ile osób będzie korzystało z ekspresu na co dzień? Jak często? Jak wielu gości pijących kawę zapraszamy? Czy lubimy różnorodność, jeśli chodzi o smak i rodzaj przyrządzanej kawy? Czy zależy nam na możliwości przygotowywania kaw typu cappucino lub latte?

Dostępne obecnie ekspresy możemy podzielić na dwie podstawowe kategorie: ekspresy przelewowe – najbardziej tradycyjne, wciąż dostępne na rynku, ale stopniowo wypierane przez bardzo modne ostatnimi laty ekspresy ciśnieniowe.

Kawa z ekspresu przelewowego, który jest zdecydowanie najtańszą opcją, zawiera nawet dwa razy więcej kofeiny, a także, niestety, sporo substancji gorzkich i kwasów, niż ta zaparzana w ekspresie ciśnieniowym. Wynika to z faktu, iż woda przepływająca przez zmieloną kawę ma niższą temperaturę i przemieszcza się pod wysokim ciśnieniem. Ma to duży wpływ na właściwości zdrowotne oraz smakowe przygotowywanego napoju. Jeśli jednak zdecydujemy się na to proste i niedrogie rozwiązanie, zwróćmy uwagę na to, by ekspres przelewowy posiadał opcję wyboru mocy naparu. Warto też wybrać urządzenie z termosem zamiast tradycyjnego dzbanka – ze względu na dość długi proces parzenia kawy ważne jest, by naczynie dłużej trzymało ciepło napoju.

Jeżeli zależy nam na na rozmaitych kawowych „gadżetach”, to również tutaj wygrywa ekspres ciśnieniowy. Zintegrowana dysza do spieniania mleka, wbudowany młynek do kawowych ziaren, płytka podgrzewająca filiżanki, kilkustopniowy wybór mocy naparu, a nawet podświetlanie filiżanek czy wewnętrzna pamięć – choć niektóre funkcje mogą sprawiać wrażenie „przerostu formy nad treścią”, to jednak, jeśli naprawdę kochamy kawę, warto mądrze zainwestować w bardziej rozbudowaną maszynę, która umożliwi nam przyrządzanie kawy jak z renomowanej kawiarni.

Odmianą ekspresu ciśnieniowego jest urządzenie kapsułowe. Ich zaletą jest szybkość i łatwość przyrządzania napoju – nasza praca ogranicza się tutaj do włożenia do ekspresu wkładu zawierającego sprasowaną kawę o wybranym przez nas smaku i mocy, oraz naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Kawa z takiego ekspresu jest zwykle bardzo wysokiej jakości, zakup takiego wygodnego i funkcjonalnego urządzenia (plusem tutaj jest również często designerski wygląd i niewielkie gabaryty) wiąże się jednak z koniecznością stałego zaopatrywania się w kawowe kapsuły. Na szczęście ich wybór na polskim rynku jest coraz większy.

Zawsze pamiętajmy, że zakup urządzenia tego typu powinien być zakupem na lata. Sprawdzona marka, zaawansowana technologia oraz dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb funkcje są gwarancją tego, że ekspres zakupiony dziś z powodzeniem będzie nam służył także jutro.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.8/10 (4 votes cast)
Wybieramy ekspres do kawy, 7.8 out of 10 based on 4 ratings
Categories: Ekspresy do kawy

1 odpowiedź na wpis.

 1. Ulka pisze:

  Bardzo mi pomógł w wyborze Wasz artykuł. Waśnie takich podstawowych informacji szukałam :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

 • Archiwa

 • Reklama