• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Być może czas wiosennych porządków skłonił nas do rewizji sprzętu, jakim dysponujemy w naszym gospodarstwie domowym. Jeśli czeka nas zakup nowego odkurzacza, warto dobrze przemyśleć wybór i zainwestować w sprzęt, który maksymalnie ułatwi nam niewdzięczne obowiązki domowe i będzie nam służył wiele lat.

Rynek oferuje ogromny wybór odkurzaczy domowych, z których wiele kusi atrakcyjnym wyglądem oraz rozbudowanymi opisami producentów. Nie ulegajmy jednak impulsom. Istnieje długa lista kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego typu sprzętu.

Ułatwieniem mogą być wymagania, jakie testowanym odkurzaczom postawiła fundacja Pro-Test. Porównując 18 modeli dostępnych w polskich sklepach, firma sprawdzała przede wszystkim skuteczność usuwania takich trudnych zanieczyszczeń, jak nitki na dywanach czy też czyszczenie szczelin w podłodze (większość odkurzaczy nieźle radzi sobie na twardych, gładkich powierzchniach; prawdziwym testem jakości okazują się zawsze wykładziny, dywany, nierówności). Badano także szerokość śladu, z jakiego maszyna usuwa kurz, stosunek mocy odkurzacza do jego skuteczności, trwałość obudowy i elementów, wygodę i ergonomię.

Bardzo ważnym kryterium powinien być stopień emisji kurzu – wciągnięty pył nie może być z powrotem wydmuchiwany tyłem. Szczelność i mocowanie filtra wpływa nie tylko na skuteczność odkurzania, ale również na nasze zdrowie – szczególnie baczną uwagę powinni na to zwrócić alergicy.

Interesującym wnioskiem, jaki płynie z wyników badań przeprowadzonych przez Pro-Test, jest fakt, iż moc odkurzacza nie ma istotnego wpływu na jego efektywność. Jest to o tyle ciekawe, że większość producentów w opisie sprzętu zawyża jego moc, sugerując tu wyraźny związek ze skutecznością odkurzania. Tymczasem maszyna, która zwyciężyła w teście – Electrolux ZG8800 – dysponuje mocą zaledwie 1111 W (Elektrolux, jako jeden z nielicznych producentów na rynku, w opisie sprzętu wręcz zaniża jego moc, deklarując 950 W). Badanie rozwiewa więc bardzo rozpowszechniony mit o istotności mocy odkurzacza, pokazując, że tak naprawdę ważna jest moc ssania – i to właśnie kryterium powinniśmy brać pod uwagę, gdy oceniamy skuteczność odkurzacza.

Oczywiście w ostatnich latach jednym z najważniejszych pytań przy wyborze takiej maszyny brzmi: odkurzacz tradycyjny, czy bezworkowy? Jeśli zdecydujemy się na stałą wymianę worków w odkurzaczu, warto sprawdzić ich cenę – będzie to stały wydatek w naszym budżecie – a także ich pojemność i wpływ zapełnienia worków na skutecznośc pracy odkurzacza; przydatną funkcją w odkurzaczu tego typu jest też wskaźnik konieczności wymiany worka na kurz.

Odkurzacze bezworkowe są pozornie wygodniejsze, należy jednak pamiętać, że nie ominie nas w tym przypadku systematyczna wymiana lub pranie filtrów. Prawdopodobnie najskuteczniejsze na rynku są w tej chwili filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter), składające się kilku warstw włókniny zatrzymującej nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Najbardziej istotną kwestią w przypadku filtrów jest jednak szczelność obudowy odkurzacza.

Bezpieczeństwo i ergonomia wydają się często kwestią poboczną, nie lekceważmy jednak tych kwestii. Duży ciężar sprzętu nabrzmieje do rozmiarów poważnego problemu, gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym i będziemy zmuszeni „biegać” z odkurzaczem po schodach. Gabaryty są istotne w przypadku małych mieszkań o niewielkich możliwościach przechowywania. Natomiast w pomieszczeniach rozległych ważną sprawą może się okazać długość kabla – ciągłe zmienianie gniazdek podczas sprzątania może okazać się wyjątkowo irytującą czynnością, której możemy uniknąć wybierając przewód kilku- a nawet kilkunastometrowy, taki jak ten w odkurzaczu firmy Bosch z serii Free’e – w tej chwili najdłuższy na świecie, bo aż 12 metrowy.

Natomiast takie parametry, jak szybkość zwijania przewodu (co łączy się z bezpieczeństwem) oraz poziom hałasu, jaki emituje sprzęt, powinny być jednym z priorytetów, gdy w domu przebywają dzieci oraz zwierzęta. Standardem na rynku jest głośność rzędu 70-85 decybeli. Obecnie dostępne są już super-ciche odkurzacze, takie jak Electrolux Ultra Silencer czy Rowenta Silence Force Extreme, emitujące hałas na poziomie 62-68 decybeli.

Rozmaite funkcje dodatkowe – jak listwy typu „AirBumper”, zabezpieczające ściany i meble przed uderzeniami, obrotowe połączenie rury z odkurzaczem, kauczukowe kółka chroniące podłogę przed zarysowaniem, a także odpowiednie zestawy końcówek – takie jak ssawka szczelinowa, końcówka do tapicerki, specjalna szczotka do zbierania sierści zwierząt – powinny być również dobrane bardzo indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb i funkcjonalności naszego mieszkania.

Po zebraniu wszystkie tych indywidualnych preferencji warto przejrzeć niezależne testy konsumenckie, opinie na temat rzeczywistej trwałości sprzętu oraz jego faktycznych właściwości zamieszczane przez użytkowników w internecie, czy wyniki sprzedażowe sklepów AGD, i dopiero po tak wnikliwej i spersonalizowanej analizie podjąć decyzję o zakupie danego sprzętu. Gruntowne przygotowanie do zakupu z pewnością zminimalizuje ryzyko złego wyboru.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 7.5/10 (8 votes cast)
Odkurzacz domowy - prosty wybór?, 7.5 out of 10 based on 8 ratings
Categories: Odkurzacze

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama