• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Berlińskie targi sprzętu AGD IFA z roku na rok pozwalają zauważyć wyraźną różnicę, jaka zachodzi na tym rynku. Ogromna konkurencja w tej branży zmusza producentów do rozwijania innowacyjnych rozwiązań. Jednym z takich rozwiązań jest klasa robotów samojezdnych. Sprawdźmy, czym są i czy warto się zainteresować tą technologią.

Idea

Roboty-odkurzacze wpisują się w szeroki nurt „inteligentnego domu”. Głównym celem jest tu sprawienie, aby człowiek jak najmniej musiał przejmować się domowymi obowiązkami, które rzadko kto lubi wykonywać. W tym nurcie znajdziemy sprzęty AGD sterowane smartfonem, które można uruchomić spod smartfona czy telewizora podłączonego do domowej sieci Wi-Fi, siedząc wygodnie na salonowej kanapie. Na tegorocznych targach IFA zaprezentowano również pralkę, która dzięki funkcji wyrzutni pary sprawi, że ubranie nie ulegnie pognieceniu, a co za tym idzie oszczędzi nam to na czynności prasowania. W tą ideę świetnie wpasowuje się odkurzacz-robot.

odkurzacz samojezdny

Czym jest odkurzacz-robot?

Odkurzacz samojezdny to robot służący do odkurzania mieszkania. Dzięki wielu różnym sensorom oraz inteligentnej jednostce sterującej, urządzenie to samo porusza się po naszym domu, czyszcząc go z kurzu i wszelakiego brudu. Oczywiście, taki robot nie otworzy sobie drzwi ani samodzielnie nie pokona schodów, choć potrafi je omijać. Robot obsługuje jedynie powierzchnię naszych podłóg, szczególnie więc poleca się go do dużych jednopiętrowych apartamentów. Roboty odkurzacze dzięki inteligentnej automatyce są w stanie nie tylko objąć sprzątaniem – pomimo przeszkód – całą powierzchnię podłogi, ale również dokładnie rejestrować wielkość sprzątanej powierzchni. Ponieważ takie roboty rzecz jasna nie mają stałego dostępu do sieci, są w stanie w razie potrzeby same odnaleźć ładowarkę i podładować baterię. Co ciekawsze konstrukcje z tego segmentu umożliwiają też pełne zaprogramowanie pracy sprzętu.

Jak przebiega czyszczenie?

Choć układy samojezdne robotów prezentują się spektakularnie, jeśli chodzi o sam proces czyszczenia, nie znajdziemy tu innowacyjnych nowoczesnych rozwiązań. Przeważnie układ czyszczący to mechanizm szczotek, który zbiera zanieczyszczenia z powierzchni podłogi. Niektóre roboty mają możliwość wsysania drobnych pyłków, a nawet emitować bakteriobójcze promienie UV. Niestety wydajność takich robotów bywa diametralnie różna.

Czy warto?

Odkurzacz samojezdny jest ciekawym urządzeniem, ale polecanym jedynie w specyficznych sytuacjach. Odkurzacz z pewnością nie nada się do ciasnych lub wielopiętrowych kondygnacji oraz do tych pomieszczeń, gdzie króluje niska zabudowa z krzeseł, foteli czy łóżek. Sprzęt ten posiada również wadę innych tradycyjnych odkurzaczy czyszczących – emitują pyły, co sprawia, że nie są przyjazne alergikom. Inną niedogodnością jest wysoka cena. Za sprawdzający się w praktyce układ będziemy musieli słono zapłacić (nawet do 4 tysięcy złotych).

 
 
Zdjęcie miniaturki: Odkurzacz samojezdny Samsung zdjęcie z materiałów producenta.
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Odkurzacze

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama