• paź : 12 : 2017 - Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt AGD?
  • cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

Odkurzanie jest jedną z podstawowych czynności, jaką wykonujemy dla utrzymania czystości w naszym domu. Jednak tradycyjne odkurzacze workowe są obecnie coraz częściej zastępowane przez ich nowocześniejsze odpowiedniki, między innymi odkurzacze wodne i piorące. Jakie są ich zalety i wady?

Jak działają odkurzacze wodne?

Odkurzacze wodne wyposażone są w specjalny filtr wodny. Ich działanie polega na zasysaniu powietrza do pojemnika z wodą, która oddziela zanieczyszczenia. To, czego nie udało się zatrzymać wodzie, jest blokowane przez dodatkowy filtr.

Odkurzacze wodne to najczęściej urządzenia bezworkowe, lecz na rynku dostępne są też modele wyposażone zarówno w worek, jak i filtr. Dzięki temu użytkownik może wybierać tryb czyszczenia: na sucho lub na mokro.

Jak działają odkurzacze piorące?

Odkurzacze piorące natomiast to zazwyczaj modele wodne z dodatkową funkcją prania. Umożliwia ona pranie nie tylko dywanów czy wykładzin, ale także tapicerek. Świetnie sprawdzają się również przy dużych powierzchniach.

W odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń, odkurzacz piorący zwykle wyposażony jest w dwa pojemniki. W jednym z nich znajduje się woda z detergentem, z kolei w drugim gromadzona jest ciecz z zanieczyszczeniami.

Zalety i wady odkurzacza piorącego

Do najważniejszych zalet odkurzacza piorącego zalicza się możliwość czyszczenia wielu rodzajów powierzchni oraz możliwość wyboru trybu czyszczenia. Ze względu na swoje działanie odkurzacze piorące docenią też alergicy.

Wśród wad tych urządzeń wymienia się między innymi wysoką cenę w porównaniu do tradycyjnych modeli oraz fakt, że jest on droższy w eksploatacji, ponieważ wymaga dokupienia dodatkowych środków piorących. Minusem tego rozwiązania może być także dość duża waga i rozmiar odkurzacza.

Warto również wiedzieć, że po każdym użyciu odkurzacza wodnego lub piorącego należy dokładnie umyć i osuszyć elementy, przez które przepływa woda. W przeciwnym razie w rurach bądź pojemnikach mogą zacząć rozwijać się niepożądane mikroorganizmy.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama