• paź : 12 : 2017 - Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt AGD?
  • cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

Wbrew pozorom, przed kupnem odkurzacza warto zastanowić się dłuższą chwilę. Pomyślmy, jest to jeden ze sprzętów, który używany jest praktycznie cały czas (choć przez niektórych raczej sporadycznie), musi być gotowy na każdą okoliczność, a raz kupiony zwykle służy przez dłuższy czas. Dlatego lepiej jeśli dostosujemy go do rodzaju naszego mieszkania.

Do małych mieszkań

W przypadku ograniczonej przestrzeni musimy wziąć pod uwagę nie tylko moc urządzenia, ale także jego rozmiar. Najmniejsze są oczywiście odkurzacze ręczne, które będą pomocne w sprzątaniu blatów, parapetów, półek i mebli. Niestety, do samego czyszczenia powierzchni płaskich raczej się nie nadadzą, chyba że nasze mieszkanie jest rzeczywiście mikroskopijne. Ich rozwinięciem, które znajdzie większą przydatność, będą odkurzacze kolumnowe. Te długie urządzenia z wygodną rączką są dostępne w wersji akumulatorowej (jak wersje ręczne), a także zasilanej z gniazdka. Nie posiadają zazwyczaj dużej mocy ani pojemności worków, dlatego nie poradzą sobie z dużym bałaganem, jednak ze względu na swoja mobilność mogą dostać się do niedostępnych zakamarków, posłużą także poza domem, jeśli zajdzie taka potrzeba.

odkurzacz kolumnowy

Tańszą alternatywą będzie klasyczny odkurzacz na kółkach. Również posiadają worki, jednak ze względu na swoja konstrukcję są w stanie pomieścić znacznie więcej, co oszczędzi nam kupna worków. Pamiętajmy jednak że oparte na klasycznej konstrukcji odkurzacze pracują mniej wydajnie wraz z zapełnianiem pojemnika. W zależności od modelu, mamy do czynienia z workami papierowymi lub materiałowymi. Te ostatnie niekiedy posiadają kilka warstw, które służą dodatkowo jako filtr, a także chronią wnętrze urządzenia od kurzu i brudu. Kupując wersję z takim workiem musimy liczyć się z praniem i opróżnianiem go z zawartości, w przypadku papierowych wyrzucamy je w całości do śmieci, co oznacza oczywiście konieczność zakupienia nowych i wymiany.

Tradycyjny odkurzacz będzie dobrym rozwiązaniem do małego mieszkania, które sprzątamy na bieżąco i nie zajmuje nam to wiele czasu. Jeżeli nasza przestrzeń użytkowa jest przemierzana wielokrotnie, ma tendencje do szybkiego lecz powierzchownego brudzenia, dlatego ich zalety (cena, niewielki rozmiar, łatwość obsługi) będą jeszcze wyraźniejsze.

Do średnich mieszkań

Jeżeli nie lubimy zajmować się wymianą worków, a bardziej zależy nam na dokładności sprzątania, możemy wybrać odkurzacz oparty na technologii cyklonowania. Są one znacznie droższe, zazwyczaj są także masywniejsze, ale czyszczą z większą siłą, niezależną od stopnia zapełnienia worka. Wirujący mechanizm oddziela brud i kurz z powietrza, który jest następnie filtrowany w wodnym zbiorniku. Oznacza to, że trzeba go opróżniać i czyścić, często tuz po użyciu, jednak odwdzięcza się zbieraniem większej ilości zanieczyszczeń, co może mieć większe znaczenie w rodzinnym domu niż w kawalerskim stadle. Jego możliwości będą szczególnie widoczne w przypadku mieszkania razem ze zwierzętami, ponieważ skutecznie zbiera on sierść i inne alergeny.

odkurzacz automatyczny

W mniejszych i średnich mieszkaniach, których lokatorzy nie mają czasu na sprzątanie, nie liczą się także z wydatkami, a najchętniej zdali by obowiązek odkurzania na kogoś innego, możemy posłużyć się pomocą urządzeń automatycznych. Te niewielkie roboty nie należą do tanich, ich dokładność pozostawia wiele do życzenia, jednak spełniają składane obietnice – odkurzają same. Wystarczy zostawić je na kilka godzin, pamiętać o regularnym ładowaniu i ostrzeżeniu gości, że mamy dodatkowego, mechanicznego domownika i możemy nie martwić się o podłogi. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale dla wyjątkowo zabieganych może być odpowiednim rozwiązaniem.

Do dużych mieszkań

Jeżeli sprzątanie jest całym przedsięwzięciem, podczas którego musimy wykazać się na wielu płaszczyznach, warto zastanowić się nad kupnem odkurzacza wielofunkcyjnego. Jest do duże i średnio poręczne urządzenie, jednak ciężko zaprzeczyć jego użyteczności. Może operować zarówno w wersji workowej, jak i za pomocą wirującego cyklonu, zazwyczaj też mamy dodatkowe opcje do czyszczenia za pomocą pary. Dzięki temu oraz wymiennym końcówkom i mopom będziemy mogli wyczyścić całe mieszkanie, włącznie z myciem podłóg, blatów i okien. Pamiętajmy jednak że taka wielofunkcyjność oznacza zazwyczaj niższą moc od tradycyjnych odpowiedników, dlatego oznacza to włożenie odrobinę większego wysiłku w sprzątanie.

Jeśli szukamy osobnego rozwiązania na odczyszczenie wykładzin, dywanów, a nawet obić mebli, możemy wybrać odkurzacz parowy. Za pomocą podgrzanej do wysokiej temperatury wody pozbywamy się pleśni, grzybów i drobnoustrojów z otoczenia, obniżając użycie środków chemicznych. Jeśli połączymy to z odpowiednią nakładką i detergentem, możemy odczyścić także skórzane i materiałowe obicia kanap czy krzeseł.

Ostatnim, zdecydowanie najbardziej radykalnym rozwiązaniem w sprzątaniu mieszkania będzie instalacja odkurzacza centralnego. Jest to system montowany bezpośrednio w ścianach, dlatego nie należy do tanich i bezproblemowych inwestycji. W efekcie otrzymujemy jednak siatkę punktów do których wystarczy podłączyć rury i cieszyć się dużą siłą ssania. Dodatkowym plusem jest zbiórka brudu i kurzu bezpośrednio do śmieci, minusem będzie oczywiście wysiłek finansowy i konieczność adaptacji domu, dlatego lepiej zdecydować się na takie rozwiązanie na etapie projektowania domu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
Jak dobrać odpowiedni odkurzacz do naszego mieszkania, 8.0 out of 10 based on 1 rating
Categories: Małe AGD, Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama