• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
 • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
 • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
 • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
 • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Wybór fotelika samochodowego to jedna z ważniejszych decyzji, której powinieneś poświęcić szczególną uwagę. Tylko odpowiednio dopasowany model zapewni 100% bezpieczeństwo Twojemu dziecku podczas jazdy samochodem. Pamiętaj, że fotelik musi być częścią życia dziecka dopóki nie osiągnie ono 150 cm wzrostu lub, gdy nie ukończy 12 lat.

Decydując się na fotelik musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Dziś skupimy się na tych, które faktycznie przekładają się na mądry i bezpieczny wybór. Sprawdź zatem, co koniecznie musisz zrobić (i wziąć pod uwagę) przed i w trakcie zakupu.

1.Fotelik samochodowy dobiera się do trzech „W”:. Są to odpowiednio wiek, waga oraz wzrost dziecka. W zależności od powyższych wyników, fotelik będziesz wybierać w 1 z 5 kategorii.

 • grupa 0 – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze do 10 kg (wiek do ok. 9 miesięcy);
 • grupa 0+ –  foteliki przeznaczone  dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg (wiek do ok. 18 miesięcy);
 • grupa I – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg (wiek do ok. 3,5 roku);
 • grupa II – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadzie od 15 do 25 kg (wiek do ok. 7 roku);
 • grupa III – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 22 do 36 kg (wiek do ok. 12 roku).

Należy tu zaznaczyć, że w sklepie spotkasz także foteliki uniwersalne, których rozpiętości wagowe będą znacznie większe.
Nie można tu myśleć w kategoriach „Dziecko już prawie tyle waży” czy „Za pół roku będzie już miało wymagany wiek”. Nie. Nie warto!

2.Oprócz dopasowania fotelika do dziecka, bardzo ważne jest również jego dopasowanie do samochodu. Nie zawsze bowiem wybrany przez Ciebie model będzie kompatybilny z Twoim samochodem. Nie wahaj się również prosić sprzedawcę o pomoc przy próbie montażu fotelika – chodzi tu przecież o bezpieczeństwo Twojego dziecka.

3.Mamy dopasowanie do dziecka, mamy dopasowanie do samochodu. Czas najwyższy zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat fotelika. To z nich dowiesz się, czy zamontować fotelik przodem do kierunku jazdy, czy jaka jest jego waga (z racji na spore różnice wagowe w fotelikach ma to znaczenie, szczególnie dla kobiet). Specyfikacje pozwolą Ci także poznać ukryte zalety i funkcje fotelika, których np. nie przekazał Ci sprzedawca. Takie rozpoznanie można przeprowadzić dużo wcześniej i to w zaciszu domowym. Wystarczy wejść na jedną ze stron internetowych, np. tę tutaj.

Powyższe zasady to trzy najważniejsze rzeczy, które musisz wiedzieć przy wyborze fotelika. Dodatkowo, możesz sprawdzić fotelik w tzw. crash testach. Wierzymy, że jesteś dobrym kierowcą, jednak na drodze czasami to nie wystarcza.

fotelik samochodowy

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Inspiracje, Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

 • Archiwa

 • Reklama