• paź : 12 : 2017 - Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt AGD?
  • cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

Każdy majsterkowicz potrzebuje swojego kącika, w którym mógłby rozwijać swoje hobby. Jest to też doskonałe miejsce, by odpowiednio składować optymalnie wszelkie potrzebne w domu elektronarzędzia. Jak urządzić takie miejsce?

Podstawa, czyli miejsce

W domach zawsze trudno o dogodne miejsce na warsztat, dlatego najczęściej ostatecznie znajduje się w piwnicy czy garażu. W takich wypadkach zadbajmy o to, by miejsce było komfortowo ogrzane, posiadało odpowiednią wentylację oraz miało dogodny dostęp do energii elektrycznej. Niektóre elektronarzędzia potrafią być mocno zasobożerne. Upewnijmy się, czy takie obciążenie wytrzyma nasza instalacja elektryczna i czy przypadkiem nie będzie poprowadzić nowej, na oddzielnym obwodzie.

Centrum zarządzania – stół warsztatowy

Stół stanowi najważniejszą część naszego kącika warsztatowego, bowiem wyznacza on sferę naszych działań. Powinien być masywny, tak by bez problemu można było obrabiać przedmioty przytwierdzone do imadła, które stanowi jeden z istotniejszych elementów wyposażenia. Stół oprócz możliwe jak największego blatu, powinien też zawierać w sobie określona ilość szuflad. Im więcej, tym lepiej w tym wypadku.

Bardzo przydatnym meblem okaże się też metalowy regał na wszelkie drobiazgi, na ścianie przed stanowiskiem pracy warto umocować haki na elektronarzędzia, w ten sposób będziemy je mieć wszystkie pod ręką. Ergonomia to podstawa!

Jeśli nasz warsztat ulokowaliśmy w garażu, dobrym pomysłem będzie zakup szafeczki na kółkach, która przechowa narzędzia i dzięki swej mobilności, będzie zawsze pod ręką, np. gdy będzie trzeba posiedzieć trochę przy aucie.

Oświetlenie warsztatu z narzędziami

Nasz stół warsztatowy powinien posiadać co najmniej dwa rodzaje świateł. Po pierwsze oświetlenie ogólne, zapewniające światło całemu pomieszczeniu, po drugie oświetlenie techniczne – szczegółowe – najlepiej w postaci lampy warsztatowej na ruchomym ramieniu, której snop światła można dowolnie nakierowywać na wybrany fragment stołu roboczego. Często majsterkowicze radzą sobie zakładając lampy czołowe, tzw. Czołówki. Jest to jakieś rozwiązanie, ale znacznie wygodniejsza jest wyżej wymieniona lampa.

prace warsztatowe

Last but not least: odpowiednie narzędzia w warsztacie

Bez narzędzi warsztatowych trudno o jakiekolwiek prace warsztatowe. Oczywiście wszystko zależy od zainteresowań samego majsterkowicza, a także prac, które będzie wykonywać. Do absolutnego kanonu jednak takich narzędzi z pewnością należeć będzie wiertarko-wkrętarka z zestawem bitów i wierteł. Szlifierka kątowa to kolejne uniwersalne elektronarzędzie. Wkrętaki, zestaw kluczy wraz z materiałami łączeniowymi: wkrętami, śrubami, klejami. Nie trzeba od razu kompletować całego zestawu. Dobrą praktyką jest sukcesywne kupowanie, ale narzędzi o renomowanej marce i dobrych opiniach. Więcej o narzędziach warsztatowych przeczytamy tutaj: http://deko-rady.pl/porady/majsterkowanie-domu-wybor-narzedzi_10987

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Jak urządzić kącik majsterkowicza?, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Categories: Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama