• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

domowe oszczędnościMimo że w porównaniu do krajów Unii Europejskiej nasz prąd nie należy do drogich, to takim być zaczyna, gdy weźmiemy pod uwagę nasze zarobki. Tym bardziej więc powinniśmy zważać na to, ile i w jakich okolicznościach zużywamy energię elektryczną. A przecież nie jest to wyłącznie sprawa oszczędności, ale również i dobrze pojętej ekologii.

Koszt 1KWh to w Polsce około 50 groszy, wydaje się to mało, ale przestaje takim być, gdy przeglądamy roczne rachunki za prąd. Okazuje się jednak, że łatwo możemy zmniejszyć pobór prądu przez odpowiednie działania. Oto kilka prostych porad.

domowe oszczędności

Światło

Żarówki to rzecz absolutnie w każdym domu. Co prawda prądożerne tradycyjne żarówki odchodzą powoli do lamusa, to mimo wszystko warto przyspieszyć ten proces, już teraz wymieniając je na energooszczędne świetlówki. Przy czym tam, gdzie światło zapala się na krótko (np. w toalecie), stosujmy światła LED, tam gdzie świecimy dłużej, tańsze energooszczędne świetlówki.

Stand by

Dużym błędem jest lekceważenie poboru prądu urządzeń AGD czy RTV, które są w stanie uśpienia (stand by). Choć wydaje się to ekonomicznym trybem, wcale takim nie jest. Dodatkowo wiele starszych urządzeń w trybie czuwania pobiera niewiele mniej prądu, niż podczas normalnej pracy. Zamiast wyłączać wszystkie urządzenia z gniazdka, najlepiej włączyć je do jednej listwy zasilające i wyłączać na raz wszystkie urządzenia do niej podpięte.

chłodziarka

 

Lodówka

Chłodziarki należą do tego typu urządzeń, które muszą pracować na okrągło – stąd na mało energooszczędnej lodówce możemy sporo stracić w rocznym bilansie. Warto więc już przy zakupie mieć to na uwadze i kupować sprzęt tylko w klasie A+ lub wyższej. Koszty szybko się zwrócą. Lodówkę, o ile to możliwe, najlepiej stawiać z dala od wszelkich źródeł ciepła. Dodatkowo zawsze miejmy na uwadze fakt, że im rzadziej otwieramy lodówkę, tym mniejsze rachunki płacimy. Przed każdym jej otworzeniem najlepiej zadać sobie pytanie, po co sięgamy do lodówki i nie otwierać jej odruchowo, tylko by zobaczyć, na co ma się ochotę. Przy warto okazji ustalić stałe miejsce określonych artykułów i skrupulatnie tego przestrzegać, tak, by nie było żadnych problemów ze znalezieniem zamierzonego produktu. To nie są błahe sprawy. Mówimy tu nawet o setkach złotych oszczędności rocznie.

Tak jak alkomat trzeba co jakiś czas poddawać kalibracji, tak i lodówka wymaga okresowej opieki. Jeśli warstwa lodu w zamrażalniku przekroczy 5 mm wymaga chłodziarkę trzeba rozmrozić.Jest to jednak wartość graniczna, najlepiej dokonywać tego przynajmniej raz na dwa miesiące – wówczas możemy być pewni, że lodówka działa w optymalnych warunkach. Tak jak dobrze skalibrowany alkomat oszczędzi nam nerwów w razie kontroli drogowej, tak dobrze zadbana chłodziarka zaoszczędzi nam energii elektrycznej.  To się po prostu opłaca.

Ogrzewanie

Ponieważ zbliża się sezon grzewczy, warto też wspomnieć o oszczędnościach poczynionych przy ogrzewaniu domu. Zamiast mat grzewczych czy konwektorów, lepiej inwestować w ogrzewanie akumulacyjne, które pobiera prąd w nocy, wówczas, gdy energia elektryczna jest najtańsza.

Na koniec wspomnijmy o kilku podstawowych zasadach oszczędnego użytkowania sprzętów AGD. Napełniajmy do elektrycznego czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujemy, zmywarkę zaś uruchamiajmy wówczas, gdy jest ona w całości zapełniona. Zamiast odgrzewać na kuchence, oszczędniej będzie to uczynić w mikrofalówce. Oczywiście takich zasad jest znacznie więcej, nie chodzi oczywiście o wprowadzanie domowej dyscypliny, ale o wyrobienie u domowników pewnej ekologicznej świadomości, zwłaszcza tego rodzaju ekologii, która bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama