• paź : 12 : 2017 - Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt AGD?
  • cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

„Po ponad czterdziestu latach gnieżdżenia się w małym mieszkaniu na blokowisku, wreszcie stałam się szczęśliwą posiadaczką pięknego nowego domu. Tak jak zawsze marzyłam, mam przy nim ogród. Ile czasu zajęło mi studiowanie artykułów i książek o pielęgnacji kwiatów i rodzajach ogrodów, wiem tylko ja. […] A kiedy wreszcie wybrałam się do sklepu i zobaczyłam mnogość tego, co powinnam… co muszę kupić, ogłupiałam. Same kosiarki występowały w milionach rodzajów!!!”.

Powyższa wypowiedź pochodzi z jednego z poczytnych forów internetowych dotyczących aranżacji domu i pielęgnacji ogrodu. Jest fragmentem długiego i zabawnego wątku użytkowniczki imieniem Beata, która stanęła przed wyzwaniem zakupu sprzętów niezbędnych do trzymania nowego domu i jego najbliższej okolicy w ryzach.

Wypowiedź owa posłużyła jednocześnie do stworzenia przez nas kilku artykułów dotyczących urządzeń pomocnych w okiełznywaniu domu i ogrodu. W niniejszym skupiliśmy się na kosiarkach i na tym, jak dopasować odpowiednią do własnych potrzeb. Wybierając się do sklepu, znajdziemy marki takie jak Hecht, Bosch, Stiga, NAC, Einhell… której zaufać i dlaczego?

shutterstock_398201101

Kupuję kosiarkę, bo znam rozmiar ogródka

Pierwszym kryterium wyboru sprzętu, który pomoże nam utrzymać przystrzyżony i wypielęgnowany trawnik, jest wielkość ogrodu. Im skromniejsze jest nasze królestwo, tym mniejszy i tańszy model możemy kupić. Oczywiście na upartego maluchem możemy skosić trawę nawet na wielohektarowym polu, ale po co się męczyć?

Do małego trawnika warto wybrać cichą i poręczną kosiarkę ręczną. Sprawdzi się tu również kosiarka elektryczna, którą niestety najczęściej ogranicza kabel. Trochę dalej pozwoli nam się zapuścić kosiarka akumulatorowa, jej koszt jednak jest dużo wyższy, a wyładowanie akumulatora zastopuje pracę na co najmniej kilka godzin.

Jeśli jesteśmy szczęściarzami z wielkim ogrodem porośniętym trawą, najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa. Kosi ona trawę szybko i ma szeroki zasięg, niestety bardzo hałasuje i jest ciężka. Jedną z jej odmian jest kosiarka traktorowa, w której można się wygodnie rozsiąść.

Przykładowe kosiarki elektryczne i spalinowe marki Hecht możesz obejrzeć tu: http://www.euro.com.pl/kosiarki,_hecht.bhtml

Rozmiar ma znaczenie, ale żeby kształt?!

Ukształtowanie powierzchni ogrodu to kolejny bardzo ważny aspekt, który musimy wziąć pod uwagę, wybierając kosiarkę. Jeśli nasz ogród jest wielki i/lub gęsto porośnięty krzakami, powinniśmy zapomnieć o szybkim i spokojnym skoszeniu trawy ograniczaną kablem kosiarką elektryczną.

W niewielkich i trudnodostępnych miejscach – między krzakami, drzewami, kwiatami – sprawdzi się kosiarka ręczna.

Większe i raczej puste ogrody pozostawiają nam wybór… chyba że nie są równe. Spore nachylenie stoku bowiem negatywnie wpływa na 4-suwowy silnik kosiarek spalinowych, w związku z czym trzeba szukać modeli z silnikiem 2-suwowym, albo po prostu innego rodzaju kosiarek.

shutterstock_271213238

Na co jeszcze patrzeć, przeglądając ofertę marek Hecht, Bosch czy Stiga?

Z dodatkowych informacji warto wiedzieć o kilku rzeczach:

Im większa kosiarka, tym może i bardziej nieporęczna, ale na dłuższą metę… lepsza! Za jej pomocą skosimy trawę na znacznym obszarze, a jesienią zbierzemy z niego liście.

Marka ma znaczenie – to wiemy – jednak co konkretnie to oznacza? Między innymi to, że jeśli coś się zepsuje, warto mieć salon firmowy niedaleko, a części zamienne dostępne w obrębie kraju, bez konieczności importowania ich w najmniej odpowiednim momencie.

Z koszem czy bez kosza? Oczywiście z! Oszczędza nam to pracy chodzenia śladem kosiarki i zbierania tego, co skosiła.

Składany uchwyt? Niekonieczny, ale przydatny – np. podczas transportowania kosiarki z miejsca na miejsce, gdy konieczne będzie włożenie jej do bagażnika auta.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Ekologia, Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama