• paź : 12 : 2017 - Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt AGD?
  • cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

Jeszcze 10 lat temu nikt by nie pomyślał o tym, że kuchenka będzie miała zaprogramowane przepisy i będzie łączyła się z internetem. Nikomu by też nie przyszło do głowy (a nawet jeśli, to uważałby to za niemożliwe), że pralka sama opisze problem i na swój sposób prześle go do serwisu, a lodówka przygotuje nam przepis z wykorzystaniem posiadanych przez nas produktów. Takie rzeczy można jednak spotkać już teraz. Jak się okazuje – to dopiero początek. Przed nami wielka rewolucja określana jako „internet rzeczy”.

Czym jest internet rzeczy? Najprostszymi słowami, internet rzeczy to nic innego jak wyposażenie urządzeń AGD (RTV, IT) w chipy i podłączenie ich do internetu. Co dokładniej to oznacza? Oznacza to, że urządzenia będą mogły się ze sobą komunikować bez naszego uczestnictwa. Przykładowo, internet rzeczy może sprawić, że gdy zadzwoni budzik, spowoduje to również uruchomienie się tostera oraz ekspresu z kawą. Gdy zejdziemy na dół po kilku minutach, śniadanie będzie prawie gotowe. To jednak nie wszystko. W przyszłości pojawią się lodówki wyposażone w monitor LCD z aplikacjami, kalendarzem czy prognozą pogody. Nasza lodówa również będzie mogła sama zrobić zakupy widząc, czego nam zaczyna brakować w lodówce. Dostosuje ona również swoją temperaturę do znajdujących się wewnątrz produktów spożywczych.

Internet rzeczy pomoże także efektywniej zarządzać energią. Dzięki temu energooszczędne urządzenia będą jeszcze w większym stopniu obniżały nasze rachunki. Szybko, efektywnie i prosto.

internet rzeczy

Oprócz internetu rzeczy przyszłość sprzętów AGD będzie zaskakiwała nas pod innym względem. Widać to na przykładzie chociażby marki Electrolux, która zaprezentowała kilka drobnych urządzeń AGD, które koncepcyjnie mogą nam również pomóc m.in. w przygotowywaniu posiłków. Wśród urządzeń pojawiły się m.in. łyżka, która sprawdzi smak potrawy i podpowie nam czego należy dodać, by poprawić jej smak. Co więcej, wspomniano również o lodówce, która nie będzie posiadała drzwi i będzie widoczne wszystko to, co znajduje się w jej wnętrzu. Pojawi się również mieszadełko, które stojąc obok i wykorzystując energię z kuchni indukcyjnej będzie mieszało zupę z odpowiednią prędkością. Pamiętajmy, że to tylko niektóre z wielu urządzeń, które pojawią się w przyszłości. Trzeba zaznaczyć, że możliwości są znacznie większe.

Wracając jednak do internetu rzeczy nie wszystkim się jednak podoba taka wizja. Mimo sporego ułatwienia codziennego życia, niektórzy obawiają się, że zabierze to kolejną część danej nam prywatności.

A jakie jest Wasze zdanie?

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama