• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Posiadasz lub planujesz założyć ogródek z pięknym trawnikiem? Kosiarka jest jednym ze sprzętów, bez których się nie obejdziesz. W sklepach napotkasz modele ręczne, elektryczne i spalinowe, a także wiele ich podrodzajów. Uff… co robić?

Wybór kosiarki nie jest prosty, ale jeśli posiądziesz podstawowe informacje na ten temat, może się okazać, że przebieranie w modelach sprawi ci przyjemność. W końcu kupowanie sprzętu, który ma posłużyć na lata, jest niczym wybieranie zwierzątka domowego lub nowego samochodu. Ma być ładny, ale również „dobrzy ułożony” – funkcjonalny.

Co istotne, w sklepach będziesz miał do wyboru asortyment kilku marek: Hecht, Bosch, Skil czy Powermat. Każda ma do zaoferowania sprzęt dobrej jakości, ważne jedynie, abyś znalazł odpowiedni do własnych potrzeb.

shutterstock_138561719

W sam raz do ręki – kosiarka ręczna

Pierwszy omawiany rodzaj kosiarek – ręczny – nie posiada silnika i jest przeznaczony do trawników o małej powierzchni. Napęd pochodzi z kół podporowych, a mechanizm tnący składa się z obracających się nożach. By używać tego rodzaju kosiarki, trzeba mieć dużo siły.

Eksploatowanie kosiarek ręcznych przypomina cięcie za pomocą nożyczek, co dobrze wpływa na jakość trawy – nie szarpie jej, za to uodparnia na choroby.

Kosiarki ręczne są niestety najmniej wygodnym z modeli, w związku z czym obecnie – stawiając na komfort – używa się ich coraz rzadziej i raczej do pielęgnowania specjalistycznych ogrodów urządzonych w konkretnym stylu. Są za to bardzo ekologiczne, ekonomiczne w użytkowaniu oraz względnie ciche.

Kosiarki – brrr, wrrr – elektryczne

Kosiarki elektryczne to dość obszerna grupa sprzętowa, obejmująca kilka modeli: akumulatorowe, zasilane kablem, hybrydowe. Ich podstawą, jak sama nazwa wskazuje, jest silnik elektryczny. Zróżnicowanie jego mocy wpływa na to, do jakiego ogrodu czy trawnika dane urządzenie będzie najodpowiedniejsze.

Największą zaletę tego typu kosiarek stanowi ich dokładność, która jest nieporównywalnie większa niż w poprzednim, ręcznym rodzaju. Są również cichsze i lżejsze od modeli spalinowych. Niestety, posiadają swoje wady, do których należy ograniczenie kablem zasilającym.

Sposobem na okiełznanie problematycznego kabla może być wybór kosiarki elektrycznej akumulatorowej, niestety i tu pojawiają się kłopoty. Rozładowany sprzęt może się ładować do kilkunastu godzin, w związku z czym nie ma mowy o szybkim powrocie do rozpoczętej pracy. Nikt nie zabroni nam oczywiście kupienia i trzymania w zapasie dodatkowego akumulatora, ale to wszystko wpływa na wzrost kosztu kosiarki.

Na końcu mamy kosiarkę hybrydową, która jest kompromisem pomiędzy tą zasilaną kablem a akumulatorową. Kiedy akumulator się wyczerpie, możemy podpiąć sprzęt do prądu kablem i kontynuować pracę. Duży minus stanowi wysoka cena.

Elektryczne kosiarki marki Hecht sprawdzisz tu: http://www.euro.com.pl/kosiarki,_hecht.bhtml

shutterstock_327986054

Wygodne kosiarki spalinowe: Hecht, Husqvarna, a może Bosch?

Ostatnim omawianym rodzajem jest kosiarka spalinowa. Charakteryzuje ją możliwość pracy niezależnie od działającej – lub niedziałającej – elektryczności oraz wysoka moc. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że kosiarki te są szerokie, dzięki czemu w krótkim czasie można uporać się z większym trawnikiem.

Kosiarki spalinowe – między innymi marek Hecht, Husqvarna, Bosch – pozwalają na skoszenie twardych łodyg, wymagającej i zaniedbanej trawy, zachwaszczonych trawników. Z racji braku kabla łatwiej nimi manewrować.

Do wad tego rodzaju sprzętu należy spory hałas, jaki towarzyszy pracy, a także znaczny ciężar. Największe i najcięższe modele nazywane są kosiarkami traktowymi. Przydają się, jeśli mamy do skoszenia obszar o znacznej wielkości – nawet kilka tysięcy metrów kwadratowych.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Ekologia, Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama