• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Każdy z nas chociaż raz w roku stoi przed dylematem kupna jakiegoś sprzętu AGD. Powodów może być wiele: usterka, mała wydajność, czy po prostu chęć kupienia czegoś w nowszej technologii. Jednak nie znaczy to wcale, że od razu powinniśmy nastawiać GPS w naszym aucie na parking marketu ze sprzętem AGD. By mocno nie przepłacić, warto się wpierw nieco rozglądnąć na rynku.

Jeśli sprzęt nie jest niezbędny, do zakupu najlepiej podejść ostrożnie i wieloetapowo. Najpierw musimy określić, jakie modele nas interesują. Tutaj w sukurs przyjdą nam różnego rodzaju poradniki internetowe, testy, rankingi, fora użytkowników, na podstawie których wyrabiamy sobie zdanie. Po małym rekonesansie powinniśmy mieć kilka upatrzonych modeli, wraz z orientacyjnymi cenami (tutaj możemy skorzystać z porównywarek cen). Możemy przejść wówczas do drugiego etapu – do polowania na najniższą cenę.

Wymiana generacji

Niestety, czasem na dobrą promocję trzeba poczekać. Każdy sprzęt, w tym także sprzęt AGD najdroższy jest, gdy właśnie wchodzi na rynek, najtańszy zaś, gdy z niego schodzi. Ponieważ szybkość wymiany generacji jest obecnie niezwykle szybka, w niektórych dziedzinach, nawet roczne sprzęty mogą być już przestarzałe. Najlepszym tego przykładem jest sprzęt komputerowy, który potrafi zestarzeć w przeciągu kilku miesięcy. Podobnie może być również z telewizorami, nic dziwnego – już teraz najnowocześniejsze telewizory są hybrydami odbiorników telewizyjnych i komputerów. Tak więc każde pojawienie się nowych produktów na rynku owocuje również tym, że starsze generacje prędko tracą na wartości, więc jeśli nie ulegniemy pokusie nowości, możemy kupić starszy model po niezwykle atrakcyjnych cenach. Przykładowo, dla telewizorów, odtwarzaczy DVD i innych multimediów, czasem pojawienia się największej liczby nowości jest luty i marzec, warto wówczas rozglądnąć się dokładnie za promocjami sprzętów starszej generacji.

zmywarka do naczyń

Jesień to dogodna pora by kupić zmywarkę

Sezonowe wyprzedaże

Są takie okresy, gdy do wszelkich promocji powinniśmy podchodzić z dużą dozą nieufności. Po to właśnie śledzimy orientacyjne ceny, by wiedzieć, ile tak naprawdę, dana promocja jest warta. Niewątpliwie do takich „ryzykownych momentów” należy okres przedświąteczny – przed świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Wszystkich wtedy ogarnia szał zakupów, a wówczas bardzo łatwo stracić zimną krew. O zakupach za to warto pomyśleć tuż po tych wydarzeniach, jest wówczas szansa na bardzo korzystne i atrakcyjne ceny. I tak na przykład lato, czyli czas wyjazdów i urlopów, będzie dobry do kupna telewizora a zły – by nabyć nowy aparat telefoniczny. Natomiast tuż po jego zakończeniu sytuacja zazwyczaj ulega radykalnej zmianie.

(Nie)spodziewane okazje

Są takie sprzęty, które nie podlegają aż tak wyraźnemu prawu sezonowości: lodówki, pralki, kuchenki – na wszystkie te akcesoria jest stałe zapotrzebowanie, a z kupnem tych akcesoriów, w razie awarii – przeważnie się nie czeka. Oczywiście, nie znaczy to, że takowe utensylia sprzedają się jednakowo niezależnie od pory. Sprzedawcy bowiem wskazują późną wiosnę lub jesień jako szczytowe – jeśli chodzi o sprzedaż tego typu sprzętu. Jakkolwiek, radykalnych obniżek cen musimy upatrywać gdzie indziej. Po pierwsze warto się przejść od czasu do czasu i podpytać o towary ekspozycyjne, ci, którzy mają żyłkę handlowca, potrafią uzyskać całkiem niezły rabat na takowy sprzęt, jakkolwiek tutaj musimy być bardzo czujni, by dobrze obadać kupowany sprzęt pod kątem wad mechanicznych , a także kompletności wyposażenia. Na końcu powiedzmy o tym, od czego powinniśmy zacząć, od specjalnych promocji sklepów, które obniżają ceny wszystkich artykułów. Na zachodzie jest to normalność, u nas jeszcze nowość. Dla sprzętu AGD zaś często pojawiają się akcje ekologiczne, gdzie można otrzymać rabat za dostarczenie starego sprzętu.

Jak widzimy, możliwości jest dużo, dlatego nie warto kupować na tzw. „spontan”, ale wszelkie zakupy dokonywać z rozwagą i cierpliwością.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama