• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

Są rzeczy niezbędne w każdym mieszkaniu. Niekoniecznie muszą być to malowidła Rembrandta, ale dla wielu będzie to telewizor, wszelkie urządzenia sanitarne czy lodówka. Skomplikowane meandry rozwoju technologicznego sprawiają, że często przed zakupem nowego sprzętu czujemy się zagubieni i oszołomieni. Jakie niuanse przydadzą się w naszej chłodziarko-zamrażarce, a za co lepiej nie przepłacać?

Przeglądając oferty w internecie, bądź składając wizytę w sklepie z artykułami AGD, jesteśmy atakowani zewsząd różnymi angielskimi nazwami, które w gruncie rzeczy mało wyjaśniają, a pozostawiają wyłącznie zdumienie na twarzy.

Co to jest No-frost, Super Freeze, do czego przyda nam się ,,komora zero”? Oto ranking mniej i bardziej potrzebnych rzeczy, które powinny znajdować się w lodówce, oprócz oczywiście napojów i jedzenia:

Panie sprzedawco, tak, potrzebuje tego!:

1. System No-Frost – funkcja, która wymieniana jest w pierwszym szeregu najpotrzebniejszych rzeczy w lodówce, nawet przez mało rozgarniętego i handlowca. Co uzyskujemy dzięki tej funkcji? Wygodę, ponieważ nie będziemy musieli już rozmrażać lodówki. Technologia ta pozbywa się szronu zarówno z komory chłodzącej i komory zamrażalnika. Wilgoć i lodowe osady są wyprowadzane poza lodówkę przez wentylatory, co jednak sprawia, że… nieco szybciej wysycha jedzenie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem nie będzie System No-Frost, a system Hybrid Cooling – zastosowanie pozwalające schładzać komorę wilgotnym powietrzem. Temperatura i wilgotność wewnątrz lodówki jest stała.

frost

2. Dwa agregaty  – sprawa z dwoma agregatami wydaje się klarowna – można bez problemu wyłączyć jeden z nich, kiedy nie używana jest przykładowo komora zamrażalnika. Oszczędność pieniężna w porównaniu z pojedynczym agregatem jest wielka, mimo że trzeba wyłożyć nieco większą kwotę przy dokonywaniu zakupu.
3. Systemy antybakteryjne – jest ich cała masa, podobnie jak bakterii w otoczeniu. Jednak na szczególną uwagę zasługują dwa. Pierwszym z nich jest ,,Plasmacluster”, bazujący na naturalnym sposobie eliminowania zarazków i drobnoustrojów i wykorzystywany w wielu innych urządzeniach. Z cząsteczek tlenu oraz wody otrzymujemy jony ujemne. Gdy ogromne skupiska anionów natkną się na zarodniki grzybów, bakterii, pleśni, wtenczas je zabijają. Kolejnym skutecznym systemem antybakteryjnym jest wykorzystanie do tego celu srebra koloidalnego, które skutecznie zwalcza około 700 różnych bakterii i grzybów. Co ważniejsze, żadne z nich się jeszcze nie uodporniło na srebro.
4. Klasa energetyczna – sprawa z cyklu ,,najoczywistszych” – im wyższa klasa, tym mniej energii pobierać będzie nasza chłodziarko-zamrażarka. Nie spotykana jest już klasa poniżej ,,A”, ale przeskok między wspomnianą ,,A” i ,,A+++” jest kolosalny. Wręcz ,,A+++” jest dwukrotnie bardziej energooszczędna.

fridge 4

5. Komora zero – inaczej nazywana komorą niskich temperatur., lub przez firmę Panasonic również jako ,,Vitamin Safe”. Przeznaczona jest do przechowywania produktów spożywczych takich jak wędliny, ryb, serów, owoców morza. Utrzymywana w niej temperatura wahająca się od 0 do kilku stopni Celsjusza znacząco przedłuża ich czas zdatności do skonsumowania.

Panie sprzedawco, nie, nie muszę tego mieć!:

1. System Multi Flow – posiadając wymieniony wyżej system Hybrid Cooling, Multi Flow okaże się zbyteczne. Zapewnia on bowiem równomierne rozprowadzenie chłodu wewnątrz lodówki, co ma wydłużyć świeżość przechowywanego jedzenia.
2. Panel LED – najczęściej służy do manualnego i szybkiego ustawiania temperatury wewnątrz chłodziarki i zamrażarki. Może się to okazać użyteczne, lecz czy ktoś zastanawia się nad zmianą temperatury, wkładając żółty ser do środka? A lodówki wyposażone w panele LED są znacznie droższe..
3. Systemy alarmowe i podgrzewane uszczelki – systemy alarmowe to funkcje mające na celu zapobieganie przykrym efektom naszej chaotyczności. Są to sygnały dźwiękowe bądź świetle informujące nas o tym, że lodówka nie została dokładnie zamknięta. Jeśli żadnego z użytkowników nie prowadzi przez życie wrodzona bezmyślność, taki system można sobie darować. Natomiast podgrzewane uszczelki mają zapewnić większą szczelność drzwi. Guma wykonana w sprzętach nieco lepszych jakościowo jest na tyle miękka i przyległa, że nie generuje większych ubytków temperatur oraz kosztów ich niwelacji.

frigde 5

4. Super Freeze – jest to tryb nagłego obniżenia temperatury w zamrażarce. Przed doborem tej funkcji należy się głęboko zastanowić, czy będzie ona często wykorzystywana, by nie przepłacić. Prędzej uznane zostanie to za ,,dodatkowy bajer”, aniżeli ,,pożyteczny bajer” .
5. Funkcja ,,Wakacje” – podobnie jak w trybie Super Freeze, funkcja ,,Wakacje” może okazać się niesamowicie przydatna, lub też w zupełności nie potrzebna. Zadaniem tej funkcji jest utrzymywanie w komorze chłodzenia względnie niskiej temperatury, przy mniejszym poborze mocy. Znajduje się w tej części rankingu z prostego względu – osoby bardziej zaradne nie pozostawią w lodówce przetworów, a posiadając dwa agregaty można spokojnie wtedy wyłączyć chłodziarkę.

Uzbrojeni w tę wiedzę możemy śmiało wyjść naprzeciw niezliczonej ilości modeli lodówek i wybrać najbardziej spersonalizowaną co do naszych oczekiwań. Oczywiście mogą się różnić od zestawienia przedstawionego wyżej, gdyż został tam nakreślony ogólny schemat, który może być dowolnie modyfikowany. Ważne, by zakup cieszył, a przecież droga do serca wiedzie przez.. żołądek.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Chłodziarki, Lodówki, Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama