• paź : 12 : 2017 - Na co zwrócić uwagę wybierając sprzęt AGD?
  • cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?

Katar, łzawienie, wysypka, a nawet trudności w oddychaniu – objawy alergii mogą być naprawdę dokuczliwe zwłaszcza, jeśli osobą uczuloną jest dziecko. Aby zminimalizować ryzyko zaostrzenia się dolegliwości w domu, w którym mieszka alergik, należy sprzątać ze szczególną starannością.

Obok sierści zwierząt, najczęstszymi antygenami wywołującymi alergię na jakie możesz natknąć się we własnym mieszkaniu, są roztocza kurzu domowego. Te mikroskopijne i niewidoczne gołym okiem pajęczaki bytują właśnie w kurzu i żywią się przede wszystkim naskórkiem, dlatego pojawiają się przede wszystkim w pościeli, ale nie tylko. Szczególnie kłopotliwe bywają w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzane powietrze unosi się po mieszkaniu, a co za tym idzie rozprzestrzenia roztocza po całym wnętrzu. Wprawdzie całkowite wyeliminowanie roztoczy nie jest możliwe, jednak skutecznie możesz zmniejszyć ich ilość.

Walka z kurzem

shutterstock_373127248

Kurz pojawia się w naszych mieszkaniach bardzo szybko – nawet w jeden dzień po generalnych porządkach na powierzchni podłóg czy mebli może pojawić się nalot. Niestety – kluczem do walki z uciążliwymi antygenami, jakimi są roztocza kurzu domowego, jest systematyczność. Zwłaszcza, jeśli uczulone na nie jest Twoje dziecko, sprzątanie powinno odbywać się częściej niż raz w tygodniu. Co więcej do sprzątania powinieneś używać specjalnego sprzętu.

Do usuwania kurzu z mebli najlepiej używać ściereczek oraz gąbek o właściwościach elektrostatycznych. Dzięki nim w trakcie sprzątania kurz nie unosi się w powietrzu i roznosił po mieszkaniu. Ponadto najlepszym rozwiązaniem będą środki czyszczące o delikatnym działaniu. Nie należy tez zapominać o regularnym czyszczeniu grzejników – po ich uruchomieniu pokrywający je kurz będzie unosił się go góry wraz z nagrzanym powietrzem.

Odkurzanie

Kolejnym ważnym narzędziem w walce z kurzem jest oczywiście odkurzacz. W tym przypadku musisz dołożyć szczególnej uwagi do wyboru odpowiedniego sprzętu. Tradycyjne i najprostsze modele odkurzaczy często wydmuchują zassane powietrze wraz z zebranym kurzem – sprawia to, że w pomieszczeniu wciąż unoszą się drobinki, których chciałeś się pozbyć. W poszukiwaniach odpowiedniego urządzenia pomocny będzie ranking odkurzaczy, dzięki któremu będziesz mógł łatwiej porównać poszczególne modele. Zwróć np. uwagę, czy urządzenie posiada specjalne filtry typu HEPA – ich otwory są na tyle małe, że zatrzymują nawet roztocza.

 Otwórz okna

Kolejnym działaniem, jakie powinno wejść ci w nawyk jest regularne wietrzenie mieszkania. Pokój uczulonego dziecka najlepiej wietrzyć codziennie, zwłaszcza w zimie np. po wyjściu malucha do szkoły lub przedszkola. Niskie temperatury są zabójcze dla roztoczy, dlatego poza wietrzeniem samego pomieszczenia, warto również wywiesić na zewnątrz pościel, na której roztocza najchętniej bytują.

Wystrój ma znaczenie

shutterstock_441564577

Silna alergia może również zmusić Cię do radykalnych zmian w wystroju wnętrza. O ile pranie pościeli co tydzień jest normą, o tyle tak częsta wymiana firanek i zasłon może być już bardziej kłopotliwa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z ciężkich zasłon z grubego materiału, które absorbują kurz. Jeśli nie chcesz całkowicie rezygnować z eleganckiej tkaniny zawieszonej na karniszu oraz innych tekstyliów, musisz pamiętać o ich regularnym praniu, w co najmniej temperaturze 60 stopni – dzięki temu zyskasz pewność, że pozbędziesz się z nich roztoczy. Równie problematyczny jest dywan – jeśli nie chcesz się go pozbywać, powinieneś odkurzać go jak najczęściej.

Co jeszcze można zrobić aby skutecznie walczyć z antygenami w domu? Dobrym rozwiązaniem są oczyszczacze powietrza, które pomogą ci je przefiltrować z różnych zanieczyszczeń oraz antygenów. Kolejnym elementem jest nieprzegrzewanie mieszkania w sezonie jesienno-zimowym oraz utrzymanie właściwego poziomu wilgotności – takie warunki będą mniej przyjazne dla roztoczy, co ograniczy ich rozmnażanie się.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Categories: Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama