• cze : 6 : 2017 - Jak urządzić kino domowe w salonie?
  • lis : 24 : 2016 - Jak przechowywać produkty w lodówce?
  • kwi : 19 : 2015 - Dla kogo mikro-wieża?
  • kwi : 17 : 2015 - Telewizor – czy jest dziś potrzebny?
  • lut : 19 : 2015 - Jakie wyposażenie kuchni pomoże Ci być zdrowym (i schudnąć)?

W każdym porządniejszym warsztacie kompresor odgrywa niemałą rolę: od trywialnego pompowania kół w aucie po zasilanie różnych narzędzi pneumatycznych. Każdy kompresor jednak wymaga odpowiedniej konserwacji co jakiś czas, niezależnie od tego, czy jest używany, czy nie.

Kompresor olejowy to bardzo przydatne narzędzie w naszym warsztacie. Używany według zaleceń producenta powinien służyć nam przez długie lata. Zimą kompresora używamy mniej, jako że niezbyt dobrze znosi on niskie temperatury. Wiosną więc warto dokonać oględzin naszego sprzętu i dokonać rutynowych czynności konserwatorskich.

Najpierw instrukcja!

Przed przystąpieniem do prac konserwatorskich koniecznie sprawdźmy instrukcję obsługi naszej sprężarki, by upewnić się, że wszystko robimy wedle z góry przyjętych prawideł. Każda instrukcja powinna zawierać sugestie, co do częstotliwości kontroli czy wymiany oleju sprężarkowego.

Przygotowanie do konserwacji. Ważne! Przed dokonaniem pierwszych prac należy bezwzględnie odciąć kompresor od źródła prądu elektrycznego, a następnie zredukować ciśnienie w całym urządzeniu.

Kontrola filtra ssącego

Konserwację możemy zacząć od kontroli filtra ssącego. By sprężarka dobrze funkcjonowała przez lata ważne by nie zaciągała zanieczyszczeń z powietrza. Do eliminacji zanieczyszczeń służy filtr ssący, którego jakość ściśle ma wpływ na żywotność naszego urządzenia. Filtr przeważnie jest swego rodzaju gąbką, którą warto raz na jakiś czas przedmuchać, by pozbyć się stałych zanieczyszczeń. Jeśli jego stan jest mocno zużyty, należy wymienić go na nowy.

Spust kondensatu ze sprężarki

Kondensat zbiera się najczęściej na dni zbiornika. Jest to po prostu brudna woda, którą należy spuścić. Podstawiamy zbiorniczek pod zawór i odkręcamy go – najlepiej przy minimalnym ciśnieniu. Uwaga wodę z kondensatu, podobnie jak zużyty olej kompresora nigdy nie wylewamy, gdyż są to wysoce zanieczyszczone ciecze. Koniecznie odwozimy je do utylizacji!

konserwacja kompresorów

Wymiana oleju w kompresorze

Producenci kompresorów w instrukcji obsługi zalecają wymianę oleju już po określonej liczbie godzin pracy. Przeważnie minimalna liczba godzin to 50, ale warto sprawdzać na bieżąco poziom oleju. W przypadku wymiany, najpierw usuwamy cały zużyty, a potem przez odpowiedni wlew wlewamy nowy olej do kompresora, warto w tym celu kupować dobry i sprawdzony olej np ten http://www.euro.com.pl/oleje/metabo-olej-sprezarkowy-1-l.bhtml.

Diagnostyka części

Na koniec lustrujemy zużycie poszczególnych podzespołów kompresora olejowego. Sprawdzamy napięcie paska klinowego (warto to robić nawet co miesiąc), raz w roku można przeczyścić zawór zwrotny. Przy okazji wiosennych prac konserwatorskich warto również przeczyścić całe urządzenie i poszukać śladów ewentualnej korozji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Wiosenna konserwacja sprężarki olejowej, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Categories: Porady

Wpisz Komentarz


Wybrane Wpisy

  • Archiwa

  • Reklama